Kuchnia niemiecka jest dosyć różnorodna w zależności od regionu. Najbardziej typowe potrawy, można powiedzieć tradycyjne przyrządza się w Bawarii. Jest piękną górską krainą z mnóstwem ciekawych zabytkowych budowli, przyciągających rzesze turystów, odwiedzających co roku te tereny. Głównym daniem jest oczywiście karkówka wieprzowa a zaraz za nią wyśmienite dania z podrobów takie jak płucka na kwaśno czy wątróbki.

Cechą charakterystyczną wszystkich potraw niemieckich jest ich obfitość. Są dosyć kaloryczne i bardzo pożywne stąd większe zamiłowanie do dań smażonych, grillowanych jak wszelkiego rodzaju smakowite kiełbaski niż do zup. Co prawda gotuje się takie potrawy, ale są one raczej zapożyczone z przepisów krajów ościennych, chodzi tutaj między innymi o solankę, letscho, zupę gulaszową i cebulową. Istnieje jeszcze coś co przypomina jednogarnkową gęstą potrawę o konsystencji zbliżonej do zupy i nazywa się Eintopf.

Jedną z niemieckich specjalności jest wyrób serów z Niemiec, krowich kozich a nawet owczych. Terenem ich wyrobu są głównie regiony wschodnie i południowe. Oprócz potraw także napoje robią ogromną furrorę, a zwłaszcza piwo niemieckie. Wytwarza się go dużo i to wedle różnorodnych receptur. Jedna z nich przepis mówiący, że do wytworzenia szlachetnego złocistego napoju potrzebne są cztery składniki a mianowicie drożdże, ziarna zbóż, woda i chmiel. Ważne jest także, aby piwo nie było pasteryzowane, ale naturalnie mętne, wtedy ma większe walory smakowe jak też zdrowotne.

Od jakiegoś czasu notuje się znaczny wzrost spożycia wina u naszych zachodnich sąsiadów przyczynia się temu na terenach zachodnich sąsiedztwo z Francją jak też wzrost rodzimej produkcji. Należy tutaj wspomnieć Frankonię, gdzie uprawa winorośli pozwala na produkcję sporych ilości białego wina podawanego wraz z daniami rybnymi i innymi owocami morza. Ogólnie rzecz ujmując potrawy niemieckie to głównie dania mięsne dosyć tłuste, ale z drugiej strony także duża różnorodność, która wynika głównie z kulinarnych wpływów państw ościennych.

Najlepsze witryny w Internecie